Hírek
2011. Október 02. 07:41, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress
Alváshiány is okozhat Alzheimert?
A kutatók szerint nagy az esély arra, hogy az alváshiány is nagyban hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.
Egy olyan fehérje szintje ugyanis, amely az eddigi kutatások szerint összefügg a betegség kialakulásával, éjjel, alvás közben csökken a kritikus szint alá - azonban ha az alvás elmarad, a fehérje felhalmozódik.
A megfigyelések szerint a béta-amiloid nevű fehérje, az agyi aktivitás egyik melléktermékének szintje nap közben emelkedik a szervezetben, alvás közben azonban ismét minimálisra csökken. Márpedig jelenleg ezt a fehérjét tartják az Alzheimer-kór markerének, így mennyisége utalhat a betegség jelenlétére - írja az Archives of Neurology.
Az Alzheimeres betegek esetében a béta-amiloid szintje állandó, és az alvás során sem csökken. Ez pedig éppen olyan, mint amikor egy egészséges ember nem alszik legalább napi 6 órát - ilyenkor ugyanis a jó egészségi állapotban lévő emberek szervezetében is magas szinten marad a fehérje.
Egy ideje már tisztában vagyunk azzal, hogy az alváshiány jelentősen befolyásolja a kognitív funkciókat, ez a mostani felfedezés azonban egészen új megvilágításba helyezi a kérdést. Bár az összefüggések érdekesek, egyelőre nincsen egyértelmű bizonyítékunk arra, hogy az alváshiány is okozhatja az Alzheimer-kór kialakulását - mondta dr. Stephen Duntley.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot