Hírek
2022. Március 13. 08:02, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Hétfőig kell megválasztani a szavazatszámláló bizottságok tagjait
Hétfőn 16 óráig kell megválasztani a szavazatszámláló bizottságok tagjait az április 3-ai országgyűlési választásra és az azzal egy időben rendezett országos népszavazásra.
A választási eljárási törvény szerint a szavazatszámláló bizottságok (országszerte 10 243 ilyen van) tagjait a szükséges számban a települési önkormányzat képviselő-testületének - a helyi választási iroda javaslatára - legkésőbb március 14-én 16 óráig kell megválasztania.
A választás során kiemelkedő szerepük van a szavazatszámláló bizottságoknak: feladatuk a szavazás lebonyolítása, a választás tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és - ha szükséges - a választás törvényes rendjének helyreállítása. A szavazatszámláló bizottság állapítja meg a választás szavazóköri eredményét is.
A szavazatszámláló bizottságok választott tagjai oktatáson, felkészítésen vesznek részt, a szavazás napján pedig hajnaltól a szavazatok összeszámlálásáig a szavazókörökben segítenek a választás lebonyolítását. Munkájukért díjazást kapnak, ez egy januárban kiadott miniszteri rendelet értelmében bruttó 35 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedett, ami nettó 33 250 forintot jelent a bizottsági tagoknak. Emellett mentesülnek a szavazás napját követő munkanapon a munkavégzés alól.
A szavazatszámláló bizottságnak a választott tagok mellett tagjai lehetnek a választókerületben jelöltként indulók megbízottai is (jelölőszervezetenként két-két ember), őket március 25-én 16 óráig lehet bejelenteni. A megbízott tagok díjazásáról a megbízójuk gondoskodik.
A szavazatszámláló bizottság működőképességéhez legalább öt tag kell, így ha a pártok delegáltjaival együtt sincs meg az öt tag, akkor a képviselő-testület által megválasztott tagok közül hívnak be további tagokat a testületbe.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot