Városlista
2024. november 15, péntek - Albert, Lipót

Hírek

2021. Január 20. 18:03, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Idén 4 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Idén 4 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

A magyar gazdaság 4 százalékkal bővülhet az idén a tavalyi, várhatóan 6 százalékos csökkenés után, de sok a bizonytalanság az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzése szerint.

Az idei kilátásokat ismertető szerdai online sajtótájékoztatón Török Lajos, az Equilor vezető elemzője elmondta: a GDP-arányos államadósság a tavalyi jelentős emelkedés után az idén minimálisan mérséklődhet, az év egészében 79,5 százalékon alakulhat, majd visszatérhet a lassú csökkenő pályára. Ugyanakkor a tavalyi válság adósságnövelő hatását legalább 5-8 évig tarthat ledolgozni.

A költségvetési hiány a támogató fiskális politika miatt a tavalyi 9 után a GDP 4 százalékán alakulhat idén, majd legkorábban jövőre térhet vissza a 3 százalékos szintre.

Az Equilor várakozása szerint az éves, átlagos infláció a tavalyihoz hasonlóan 3,3 százalékos lehet idén, 2022-ben pedig 3,2 százalékos.

Az elemzés szerint a világgazdaság és a magyar gazdaság szempontjából is a legnagyobb bizonytalanságot a koronavírus elleni küzdelem tempója és sikere okozza, mert még nem látható, hogy pontosan mikor érik el az egyes országok a nyájimmunitás szempontjából meghatározó 60-70 százalékos átoltottsági szintet. A jelenlegi ismeretek szerint az Európai Unióban ez leghamarabb a harmadik negyedévben történik meg a koronavírus elleni vakcina logisztikájában felmerülő kihívások miatt, miközben az Egyesült Államokban és több más országban ez a szint akár már a második negyedévben elérhető.

A megnyugtató átoltottsági szint eléréséig fenntartott korlátozások különösen a szolgáltatóipar és a turizmus számára kedvezőtlenek.



Magyarországon tavaly a harmadik negyedévben erőteljes felpattanás következett be a gazdaságban, de a novemberben újra bevezetett járványügyi korlátozások miatt az utolsó negyedévben újabb visszaesés várható, elsősorban a szolgáltatási szektorban. Az Equilor szerint idén az év második felében intenzív bővülés indul a hazai gazdaságban, amelyet segíthet a támogató kormányzati gazdaságpolitika és a laza monetáris politika.

A korlátozások fokozatos feloldásával a lakossági fogyasztás intenzív növekedése várható, ami elsősorban a szolgáltatási szektorban és a belföldi turizmusban jelentkezhet.

A munkaerőpiaci folyamatok a korábban vártnál kedvezőbben alakultak, de a kockázatok továbbra is fennállnak. A korlátozások elhúzódása esetén a kis- és középvállalatok egy része forráshiányos állapotba kerülhet, így ismét emelkedhet a munkanélküliség.

A forint árfolyamának régóta tartó trendszerű gyengülése tavaly felgyorsult, elsősorban a járvány miatt, erre a gyorsulásra idén nem számít az Equilor. Buró Szilárd, a társaság pénzügyi innovációs vezetője kifejtette: a forint az euróval szemben az idei első fél évben kicsit erősödhet, a 355-365 forintos sávból kilépve megközelítheti a 350 forintot, de az év végére ismét rekordszintek közelébe gyengülhet.

A világgazdaságot érintő tényezők közül az Equilor elemzői a többi között kiemelték, hogy megszületett a Brexit-megállapodás, és az Európai Uniónak sikerült a következő költségvetést is elfogadnia. Emellett a korábban elképzelhetetlennek gondolt közös kötvénykibocsátást is megvalósították, amelyből jelentős fiskális csomag állt össze a válság kezelésére.

Hozzátette, hogy az Amerikai Egyesült Államokban Joe Biden győzelmével egy kevésbé megosztó, centrista politikus veszi át a hatalmat a világ legnagyobb gazdasága felett.

Az Equilor szerint a jegybankok idén is folytathatják likviditásnövelő programjaikat, historikusan alacsony szinteken tarthatják a kamatokat, miközben az inflációkövetést is felülvizsgálták és lazítottak a szabályokon, ami jelzi, hogy évekig maradhat az alacsony hozamkörnyezet.

Címkék: gazdaság, növekedés

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld

Továbbra is kínlódik az építőipar

Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében

Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot