Hírek
2012. Április 02. 14:15, hétfő |
Belföld
Forrás: STOP / MTI
Imádják a chipsadót - "ugyanaz, óccó"
Jól jött a chipsadó a kínai piacoknak és boltoknak, nőtt a bevételük tavaly szeptember óta. Akik náluk vásárolnak, örülhetnek: hármat is kaphatnak ugyanazon az áron, amiért egyet vehetnének a szupermarketben...
Akciósan lehet venni sonkát is, vagy valami hasonlót.
Tavaly szeptemberben vezették be a népegészségügyi termékadót (neta), közismert nevén a chipsadót. A törvény fő célja "a népegészségügyileg nem hasznos élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítása és az egészséges táplálkozás előmozdítása, valamint az egészségügyi szolgáltatások, különösen a népegészségügyi célú programok finanszírozásának javítása". Eredetileg az üdítő- és energiaitalokra, előrecsomagolt, cukrozott készítményekre (pl. cukrozott kakaópor), sós snack-ekre és ételízesítőkre vonatkozó adót később kiterjesztették az ízesített sörökre, alkoholos frissítőkre és a gyümölcsízre is. Pontosan ezek lettek a slágertermékek a kínai árusoknál.
- Édesség, üdítő, chips. Sokat veszik, óccó - magyarázta tört magyarsággal az egyik legnagyobb kínai piac árusa, majd elmondta, eddig sem volt panasza a vevőkre, de tavaly év vége óta érezhetően több fogy majdnem mindegyik árujából.
A szeletes csokik darabonként akár 20-25 forinttal is kevesebbe kerülnek, de találtunk olyan márkát is, melynek látszólag semmi hibája nem volt (nem járt le a szavatossága sem), mégis kétségekre adhat okot az a tény, hogy három darabot árulnak azon az áron, amennyiért egy átlagos szupermarketben lehetne beszerezni egyetlen darabot.
- Nincs baj, ugyanaz, óccó - tudtuk meg az eladótól, amikor az egyik nagy kólamárka 1 literes palackját vettük a kezünkbe. Nagy meglepődésünkre fele árba került, mint a boltokban. Mivel erre még a chipsadó sem lehet magyarázat, forgattuk, rázogattuk, de semmi különbséget nem vettünk észre. Negyedkilós kávét is 140 forinttal olcsóbban találtunk, de ami a legmeglepőbb volt, nem egy asztalon sorakoztak a húsvéti sonkák, illetve "annak látszó tárgyak". Címke persze sehol, de megnyugtató választ kaptunk a származási helyéről: házi készítésű házi sonka.
Az egyik árusnál hosszú kígyózó sorban várakoznak a vásárlók. Kíváncsiságból beálltunk, mit vásárolnak a sorban előttünk lévők. Itt a slágertermékek az egy kilogrammos kiszerelésben megvásárolható cukorkák és sós ropogtatni valók. Kilószámra viszik őket fiatalok és idősek is, ki a céghez, ki az unokának. Míg az idősebbek évek óta itt vásárolnak, jócskán akadnak új vevők is, akik egyszerre nagyobb mennyiséget vesznek, "így többet is tudnak spórolni".
Kérdés tehát, hogy eléri-e az eredeti célját az új adónem. Egészségesebben élünk-e, kevesebb cukrot, sót, koffeint vagy taurint viszünk be a szervezetünkbe azzal, hogy a boltokban megemelkedtek az egészségtelen termékek ára? Vagy csak elmegyünk a "kínaira" olcsóbban megvenni?
A hírek szerint az egészségtelen ételekre kivetendő különadó bevezetését javasolják Szlovákiában is. A szlovák pénzügyminisztérium keretein belül működő pénzpolitikai intézet (IFP) szerint ezzel az adónemmel is javítani lehetne a büdzsét. De nemcsak ebben a régióban, hanem elképzelhető, hogy világszerte bevezetésre kerül a chipsadó. Az ENSZ jelentésében az olvasható, hogy az adóval az egészséges táplálkozást szeretnék elősegíteni. Kérdés, hogy ez-e a legjobb megoldás.
STOP
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot