Hírek
2017. Június 29. 05:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
Londoni elemzők szerint erős évük lesz a közép-európai gazdaságoknak
Londoni pénzügyi elemzők szerint erőteljes tizenkét hónap áll a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok előtt,
de a teljes kapacitáshoz közeli működés és a várható monetáris szigorítás a későbbiekben valószínűleg visszafogja a lendületet.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics szerdán ismertetett havi előrejelzésében kimutatta, hogy a magyar, a cseh, a lengyel, a szlovák, a román és a bolgár gazdaság 2014 óta számolt éves átlagos növekedési üteme elérte a 3,5 százalékot.
A ház szerint a következő tizenkét hónap növekedési kilátásai is meglehetősen jók, a bérnövekedés és a banki hitelkihelyezés a térség gazdaságaiban gyorsul, az euróövezeti fellendülés pedig az exportnak ad felhajtóerőt.
Mindezek alapján a Capital Economics londoni elemzői 4 százalék körüli éves összevetésű átlagos növekedést várnak a közép- és délkelet-európai EU-gazdaságokban az év hátralévő részére. A cég hangsúlyozza, hogy ez a konszenzusos várakozás felső széle.
A ház elemzői szerint azonban nem kizárt, hogy a térség már nincs messze a jelenlegi növekedési ciklus fordulópontjától, az erőteljes növekedés egyik fontos következménye ugyanis az, hogy az országcsoport gazdaságai csaknem teljes kapacitással működnek. Ennek egyik jele, hogy a munkanélküliségi ráta mindegyik közép- és délkelet-európai gazdaságban jóval a 2000 óta eltelt időszak átlaga alatt jár, Magyarországon például ennek az átlagnak hozzávetőleg a fele.
A munkapiaci helyzet feszesebbé válásával a bérnövekedés üteme mindegyik országban átlépte a termelékenység növekedési ütemét, és ennek eredményeként erősödésnek indult az inflációs nyomás.
A Capital Economics londoni elemzői szerint mindez azt jelenti, hogy a térségi jegybankok az elmúlt évek rendkívül laza monetáris politikája után a következő években valószínűleg szigorításba kezdenek, és ez valamelyes mértékben "kiereszti a gőzt" a régió gazdaságaiból.
A Capital Economics közgazdászai mindezt egybevetve az idei évre várt 3 százalékos térségi növekedési átlag után 2018-ban 2,5 százalékos, 2019-ben 2,3 százalékos átlagos növekedést várnak a közép- és délkelet-európai EU-térségben.
A ház Magyarországon az idén 4 százalékos, 2018-ban 2,5 százalékos, 2019-ben 2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, és szerdai előrejelzése szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata a jelenlegi 0,90 százalékról 2018 végéig 2,00 százalékra emelkedik.
Az MNB belátható időn belüli kamatemelési ciklusát más nagy londoni házak is valószínűsítik, bár ez az előrejelzés nem konszenzusos.
A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői legutóbbi helyzetértékelésükben úgy fogalmaztak: fennáll annak a kockázata, hogy az MNB "túlságosan elnézővé" válik az inflációs kilátásokkal szemben, különös tekintettel arra, hogy a magyar jegybank csak 2019-re várja az inflációs ütem konvergenciáját a célsáv 3 százalékos középszintjéhez. A ház szerint ez azt eredményezheti, hogy gyorsabb ütemben kell majd hozzákezdeni a monetáris politika normalizálásához, mint ahogy ezt az MNB jelenleg várja. A TD Securities londoni elemzői 2018 első negyedére valószínűsítik az MNB első kamatemelését, és lehetségesnek tartják azt is, hogy a jegybank a nem konvencionális enyhítési eszköztár egyes elemeit már az idén eltávolítja a monetáris politikából.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni elemzőrészlege a minap 0,9 százalékponttal 3,8 százalékra javította a magyar hazai össztermék idei egész évi növekedésére adott prognózisát, a jövő évi magyar GDP-bővülésre szóló becslését pedig 0,5 százalékponttal 3,3 százalékra emelte, elsősorban az euróövezeti kilátások javulásával és az erőteljes hazai kereslettel indokolva a felülvizsgálatot.
A cég londoni elemzőinek megítélése szerint azonban az MNB-t nem aggasztja a magyar gazdaság erőteljes növekedése, és bár az MNB enyhítési retorikája kirívó a közép- és kelet-európai jegybankok körében, az erőteljes gazdasági növekedés ellenére valószínűtlen a magyar monetáris politika normalizálásának elkezdése 2018 kései szakasza előtt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.
2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld
Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.