Hírek
2022. Június 16. 15:02, csütörtök |
Külföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Megkezdődött Romániában a fekete-tengeri földgáz kitermelése
Először került fekete-tengeri földgáz a román gázszállítási rendszert üzemeltető (Transgaz) hálózatba szerdán, miután Black Sea Oil and Gas (BSOG) és koncessziós partnerei, a Petro Ventures Resources,
illetve a Gas Plus Dacia megkezdték az energiahordozó kitermelését a Romániához tartozó Midia térségében - jelentette be Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Carlyle magántőke-befektető csoport által alapított BSOG szerdán kapta meg az országos energiaszabályozó hatóság jóváhagyását a Midia földgáz-kitermelési projekt beindításához. A Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt található földgáztartalék kitermelésének megkezdését Nicolae Ciuca miniszterelnök is üdvözölte.
A Midia földgázmezőből kitermelt gáz az ország szükségletének 10 százalékát fogja fedezni, és közelebb viszi Romániát az energiafüggetlenség eléréséhez - olvasható a kormány közleményében.
A Midia földgázmező a romániai tengerparttól mintegy 120 kilométerre található. A tenger itt sekély, a talapzat 70 méteres mélységben van. A földgázt 1995-ben, illetve 2007-ben fedezték fel ebben a térségben. A kitermeléshez szükséges 400 millió dolláros beruházásokat a 2018-2022 közötti időszakban végezték el - emlékeztetett az Agerpres hírügynökség.
A BSOG közleménye szerint idén mintegy 0,5 milliárd köbméternyi földgázt termelnek ki, a Midia térségben található 10 milliárd köbméterre becsült földgáztartalékból pedig a következő hároméves időszakban évi 1 milliárd köbmétert terveznek a felszínre hozni. A cég öt tengeralatti szondát helyezett üzembe, az ezekkel kitermelt gázt pedig egy 126 kilométeres, tenger alatti vezetéken juttatja a szárazföldre.
A Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzata alatt másutt is találtak jelentős gáztartalékokat.
A román médiát az utóbbi időben főleg a sokkal ígéretesebb mélytengeri Neptun Deep földgázmező sorsa foglalkoztatta, ahonnan évente tízmilliárd köbméternyi gázt tervez felszínre hozni a kitermelés jogával rendelkező két cég, az osztrák OMV-Petrom és a román állami tulajdonban lévő Romgaz. A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun térségben a tenger mélysége helyenként az 1700 métert is eléri. A kitermelés megkezdéséhez szükséges beruházásokat mindeddig azért halogatták, mert a befektetők arra vártak, hogy Románia kedvezőbb adózási feltételeket biztosítson számukra.
Az új offshore-törvény kihirdetése után a román kormányfő kifejezte reményét, hogy 2026 végéig, 2027 elejéig a Neptun Deep földgázmezőn is megkezdődik a kitermelés, így Románia nemcsak saját lakossági és ipari fogyasztásához elegendő gázzal fog rendelkezni, hanem exportképessé is válik majd.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.
2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld
Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.
2024. November 11. 07:48, hétfő | Külföld
Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin
Donald Trump, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.