Hírek
2012. Február 09. 07:41, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Mézzel kezelik majd a sebeket?
Egy különleges ausztrál mézfajta, a manuka a bőr baktériumfertőzései ellen is hatásosnak bizonyult – számolt be róla a Scientific American című ismeretterjesztő portál.
A méz antibakteriális tulajdonságait évszázadok óta felhasználja az ember. Ki ne ivott volna már mézes teát vagy tejet torokfájására? Most azt mutatták ki kutatók, hogy egyes esetekben még az antibiotikumoknál is jobb lehet a hatása.
Műtétet vagy bőrsérülést követően sok egyébként ártalmatlan, bőrön élő baktérium fertőzheti meg a sebhelyet. Igen gyakran van jelen a Streptococcus pyogenes nevű baktériumtörzs, amely nehezen gyógyuló sebekhez vezet, mert biofilmet hoz létre. Sarah Maddocks és kutatócsoportja kísérleteiben megállapította, hogy a manukaméz a bőrön alkalmazva sikeresen akadályozza meg a biofilm kialakulását. Laboratóriumi tesztekben a manuka a bakteriális sejtek többségét elpusztította.
A kutatások azt is megmutatták, hogy a baktériumok nem alakítanak ki rezisztenciát a manukamézzel szemben. A kórházi eredetű fertőzések egyre gyakrabban fordulnak elő, és egyre több baktériumtörzs válik ellenállóvá a szokásos antibiotikumokkal való kezeléssel szemben. Amennyiben a manuka a klinikai kipróbálásban is hatásosan előzi meg a sebfertőződést, a későbbiekben antibiotikum helyett akár mézzel is kezelhetik sebeinket.
A tanulmányt szerzői a Microbiology című szakfolyóiratban ismertették részletesen.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot